Je Jurečkovi odpuštěno?

12.1. 2024113x

Korupce fungovala, funguje a fungovat bude, protože prospívá korumpujícímu i korumpovanému, každý dostane svůj díl. Pan premiér Fiala si nemohl dovolit neodpustit předsedovi byť jen dvouprocentní strany. Rozpadla by se mu vláda, za jejíž celistvost odpovídá vlastní ODS i koaličním stranám. Marian Jurečka jako provinilý měl navrch. Za nepostradatelnost lidovců v koalici si koupil odpustek.

Ze strany zkušeného politika Jurečky je ovšem jeho selhání překvapující. Když už jemu samotnému pokračování v mejdanu nepřipadalo nevhodné, dalo by se očekávat, že dokáže odhadnout, jak ho bude vidět veřejnost. Neodhadl. Jde opravdu o tak velký defekt sociální inteligence u ministra práce a sociálních věcí? Nebo ho zaslepuje pocit bohorovnosti?

Tato vláda a její ministři neselhávají jen morálně například jako sluhové cizích zájmů, nebo okázalým plýtváním, ale i vlastním rozhodování v rámci kompetence nejvyšších představitelů státní správy. Morální selhání se pak jeví jako prkotina. Někteří darebáci se však nedočkají trestu za své zločiny, ale spíše za morální poklesky, které jsou snáze prokazatelné a pro veřejnost srozumitelnější. Al Capone neskončil ve vězení za vraždy, ale za neplnění daňových povinností, komisař Evropské komise Phil Hogan neskončil kvůli nadržování nadnárodním korporacím, ale kvůli účasti na večírku v golfovém klubu, a to bez roušky v době covidových opatření. Údajně se nedostatečně omluvil. Jurečka se zřejmě omluvil „dostatečně“.

Jenže ani rozhřešení duchovního, byť by to byl sám papež, nesmazává vinu v očích veřejnosti. Ten, komu je stokrát odpuštěno, zůstává stonásobným darebákem.

Ursula von der Leyenová zůstává ve funkci i po skandálech, jejichž příčina je zcela reálná. Jak budou lidé dál vnímat Vládu ČR nebo Evropskou komisi? Jakou ale bude mít autoritu, jakou vážnost?

Ve skutečnosti každý další čin, který lidé vnímají jako prohřešek, byť by byl už třeba stopadesátý, oslabuje osobnosti i instituce, které reprezentují. Klesají zábrany lidí se proti provinilým postavit. Ten, kdo padne pro morální prohřešky, může být nakonec odsouzen pro zločiny, které média hlavního proudu zamlčovala.