Redaktor iDnes rozšířil tragikomickou dezinformaci

19.2. 202338x

Jde o to, že redaktor iDnes Jan Hron se pokusil tvrdit, že „čestné jméno“ Edelweis“ dal Zelenskyj „10. samostatné horské útočné brigádě Pozemního vojska Ozbrojených sil Ukrajiny“ naprosto bez souvislosti s divizí Waffen SS Edelweis označenou v Norimberském procesu jako zločinnou.

Redaktor iDnes (ZDE) se rozhořčuje, že „ruská propaganda z nevinného jména udělala důkaz ukrajinského nacismu“. Argumentuje, že Edelweis, což je německé označení pro Plesnivec alpský se na Ukrajině jmenuje Edel´veys (Едельвейс).

Tato vysokohorská rostlina českého jména protěž se sice vzácně vyskytuje v ukrajinských Karpatech, asi 600 km od bojů, ale rozhodně ne v nížinách východní Ukrajiny. Rostlina je to krásná, zcela svérázného vzhledu a jako symbol je užívána dosti často, například pro región Vysoké Tatry. Jako stylizovanou nášivku si ji lze opatřit i v ČR v mysliveckých potřebách.

Zdá se mi ale komické, že týž iDnes v roce 2009 v článku „Přírodovědci si dali do znaku erb Waffen SS“ hodnotí jako šokující, že si přírodovědný kroužek z Trutnova si dal do znaku stejný symbol jako Waffen SS, která na Slovensku vraždila za války v obcích Vysoký Grúň a Kľak v roce 1945 a na mnoha jiných místech Evropy. ZDE Vedoucí přírodovědného tábora se rozhodla omluvit rodičům i dětem a znak SS stáhnout.

Takže horská protěž ve znaku přírodovědného kroužku podle jednoho redaktora iDnes vadí, zatímco v případě „horské útočné brigády“ je podle jiného redaktora iDnes všechno v pořádku a s horskými jednotkami SS to prý nijak nesouvisí. Těžko uvěřit, že by tento název a symbol byl zvolen zcela náhodně a vůbec nikoho na Ukrajině souvislost s SS nenapadla (ačkoli v ní „působili“ i Ukrajinci) a proto nezvolili jiné „čestné jméno“. Zkusme v České republice užít symbol „88“ nebo dokonce „Z“ a uvidíme ten tanec. Problém měl i muž, který symbol „Z“ použil na chlebíčcích pro manželku Zuzanu. Edelweis jako „čestné jméno“ pro „horskou útočnou brigádu“ je zcela v pořádku, ačkoli ony jednotky SS byly rovněž horské a útočné. Souvislost zde prý není.

Kdepak, poukazovat na shodu „čestných jmen“ pro vojenské útvary stejného zaměření je prý ruská propaganda. Nic takového na Ukrajině hájícící prý pro nás demokratické hodnoty přece existovat nemůže. Je to prý jen náhodná spojitost jako hajlující ukrajinští vojáci i ukrajinští školáci, jako symboly náhodně shodné s hákovými kříži a jinými nacistickými symboly vytetované na tělech ukrajinských vojáků a paramilitantů, a jako tytéž symboly na tancích a bojových vozidlech. Na Ukrajině je to prý v pořádku a je drzost v tom vidět nějakou spojitost s nacismem. Hákové kříže jsou nepřijatelné v Německu i u nás, ale běžné na Ukrajině a v pobaltských státech.

Co není dovoleno Čechovi, je zcela v pořádku v případě Ukrajince.