Řád a pořádek ukrajinského typu se šíří na západ

27.1. 202330x

Bývalý premiér Slovenské republiky Robert Fico na tiskové konferenci konstatoval, že slovenská vláda, která ztratila důvěru v prosinci, má zůstat u moci až do 30. září. Bývalý premiér Igor Matovič to otevřeně vysvětlil tak, jak řekl doslova, že je tolik času potřeba, aby bylo možné posadit do kriminálů představitele současné opozice, aby se nemohli ucházet o zvolení v předčasných volbách.

Pomoci mají vyšetřovatelé podobní jako ti, kteří jsou v současné době sami předmětem vyšetřování pro závažnou trestnou činnost. (video je v komentáři)

Tento záměr odvolané, avšak stále působící vlády velmi připomíná praxi totalitních režimů, například toho, který v současné době působí na Ukrajině. Jde o kriminalizaci politické opozice, zákazy politických stran, pronásledování opozičních médií, šikanování občanů za pokusy o uplatňování demokratických svobod atd. K této praxi patří i vraždy a následovat může občanská válka…

https://www.youtube.com/watch?v=HVdut73DNm4

Česká republika je o něco více na západ, ale uchráněna od tohoto trendu není. Je zde evidentní narušování svobodné politické soutěže stran a hnutí, zmanipulované volby, zavádění cenzury, protiústavní praxe kryté soudy, kriminalizace svobodného vyjadřování názorů a příprava systematického uplatňování cenzury pod záminkou boje proti dezinformacím. Je jasné, že toto vše není samoúčelné, je to prováděno jako příprava dalších akcí, které se nemohou veřejnosti líbit a s nimiž nemůže souhlasit, ale má zůstat bezmocná a umlčena, bez opory v nezávislých médiích a opozičních politických subjektech.

Toto protidemokratické tažení přichází nejen z východu, kde jsme na takovou praxi zvyklí v drsném „třetím světě“, ale dlouhodobě i ze Západu, který se pyšní demokratickou tradicí, ačkoli stále rychleji se z demokratických voleb stávají totalitní rituály a nesvobodná média hovoří stejným hlasem. V čele tohoto snažení stojí hrdě v Evropské komisi komisařka Věra Jourová. Nacházíme se zcela zjevně před pokusem o protidemokratický převrat. Ještě není pozdě ho překazit.

(Na ilustračním snímku Igor Matovič)