„Vážení přátelé,
dnes si připomínáme 23. výročí osmasedmdesátidenního bombardování Srbska s tisícovkami civilních obětí, zničenou infrastrukturou v rozsahu desítek miliard dolarů a odtržením území na kterém pak kosovská soldateska prováděla genocidu a obchodovala s orgány zavražděných civilistů. Je hořkou ironií, že si americká armáda přizvala k bombardování vnuky bojovníků německé nacistické armády, která bombardovala Srbsko o 57 let dříve.
Tato genocida zůstala bez potrestání a byla nepochybnou agresí podle mezinárodního práva. Srbsko Spojené státy ničím neohrožovalo a Spojené státy neměly pro vojenský zásah mandát OSN. Pokud by existoval, nemohl by umožňovat bombardování civilních cílů.
Viděli jsme video na kterém se Joe Biden jako senátor veřejně chlubí, že to byl on, kdo navrhl bombardování Bělehradu, mostů a civilní infrastruktury. Stejný prezident má dnes tu drzost někoho označovat jako válečného zločince. Spojené státy si na odtrženém Kosovu vybudovaly druhou největší vojenskou základnu v Evropě Bondsteel.
Dovolte mi v této souvislosti několik osobních vzpomínek, protože jsem v té době byl členem vlády ČR. Přihlášku do NATO podala některá z předchozích vlád ODS a my jsme od počátku slýchali, co všechno ještě musíme splnit, abychom jako Česká republika byli hodni členství v NATO. A náhle, naprosto nečekaně a bez dalších podmínek jsme byli informováni, že jsme byli vstoupeni do Severoatlantického paktu. Důvod byl zcela jasný za několik dní.
Na tajném jednání vlády, které jakoby mělo řešit zcela jiné problémy, a o němž jsem tehdy nevěděl, že bylo záměrně takto zinscenováno, přišel v jedenáct v noci telefonát, že má vláda ČR do půlnoci rozhodnout, zda podpoří zaprvé přelety letadel NATO přes své území a zadruhé zda souhlasí s „collateral effects“, tedy zda je srozuměna s vedlejšími účinky, tedy ztrátami na životech civilního obyvatelstva a škodami na nevojenském majetku.
Do půlnoci diskuze ve vládě neskončila. Žádali jsme o prodloužení času. Bohužel z 19 členů vlády hlasovali proti jen tři a dva se zdrželi hlasování.
Za několik dní jsem cestoval na jednání evropských ministrů zdravotnictví do Atén. Na letišti na mě čekal český velvyslanec, který mně oznámil, že se ještě nejméně dvě hodiny do hotelu nedostanu, protože Atény jsou neprůjezdné. V ulicích je milión protestujících proti bombardování Jugoslávie.
Včera zemřela ministryně zahraničí USA z doby bombardování Madelaine Albrightová. Bylo by spravedlivé, kdyby ji za všechno, co spáchala, pomohl do pekla doprovodit vězeňský lékař. Na peklo ale nevěřím, i když pozemská spravedlnost někdy straní vrahům spíš než jejich obětem.
Albrightová USA považovala za „nepostradatelný národ“, pokud jde o používání diplomacie podporované použitím síly k obraně demokratických hodnot ve světě.
„Stojíme vysoko a vidíme dál než jiné země do budoucnosti a vidíme, že tu hrozí nebezpečí nám všem,“ řekla v roce 1998 televizi NBC. „Vím, že američtí muži a ženy v uniformách jsou vždy připraveni obětovat se pro svobodu, demokracii a americký způsob života.“
Neděláme si žádné iluze, Zprávu o smrti Albrightové provázela oficiální slova vděčnosti a lítosti. Většinou je jí připisován boj za demokracii a zapomíná se její účast na vraždách. Nevadí ani její prohlášení, že půl miliónu mrtvých dětí stálo za to. Vím, že dnes jsme na pietním shromáždění. Přesto jsem přesvědčen, že stojí za připomenutí, kdo a za co ji tak oceňuje. Měli bychom vědět, kdo nás reprezentuje v České republice a v Evropské unii.
Výroky se liší mírou bizarnosti s ohledem na „dílo“, které po sobě zanechala.
Podle Joe Bidena byla vždy silou dobra, lásky, slušnosti a svobody. Víme, že jeho představa dobra je perverzní. Sám podporoval vraždění civilních obyvatel cizí země stejně jako ona.
Místopředseda Evropské komise a hlavní propagátor Green Deal Timmermans je hluboce zasažen jejím odchodem pro její moudrost, smysl pro humor a přátelství. Její odvaha byla pro něj inspirací.
Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borell je hluboce nešťasten z této ztráty, neboť formovala globální politiku a podporovala demokracii po celém světě od Afrického rohu, přes Bosnu a Hercegovinu až po Blízký východ.
Podle představitele Evropské lidové strany Manfreda Webera byla ikonou světového ženského vůdcovství a silným hlasem ochrany míru a svobody na světě.
Podle pracovníka Českého rozhlasu v unijních strukturách Filipa Nerada měla velkou zásluhu v rozšiřování NATO o země východní Evropy, a za to jí musíme být vděční.
Petr Fiala (ODS) míní, že málokdo ze světových politiků vykonal pro naši zemi tolik.
Podle Dity Charanzové z Hnutí ANO odešla výjimečná žena, která nesmírně pomohla naší zemi.
Poslanec Tomáš Czernin z TOP09 ji obdivuje jako anděla strážného naší země a připomněl, že od Václava Havla obdržela Řád bílého lva s řetězem.
Podle bývalého velvyslance Michaela Žantovského byla jednou z posledních představitelek internacionalistické zahraniční politiky USA.
Podle Jiřího Drahoše jí vděčíme za prestiž České republiky ve světě.
Podle Piráta Ivana Bartoše byla zastánkyní svobody a demokracie.
Podle Marka Výborného z KDU-ČSL odešla noblesní dáma a náš člověk ve Washingtonu.
Podle Tomáše Petříčka z ČSSD byla pro mnohé inspirací, věřila v hodnoty jako spravedlnost, demokracii, svobodu a solidaritu.
Pokud nás budou reprezentovat obdivovatelé organizátorů masových vražd, sotva bude na světě lépe.
Příští týden odlétám do Bělehradu jako pozorovatel voleb v Srbsku. Doufám, že si tato těžce zkoušená země zvolí reprezentaci, která bude důsledně hájit zájmy obyvatel své země.“
Kromě I.D. vystoupili ještě poslanec Poslanecké sněmovny PČR Jaroslav Foldyna, spisovatelka Lenka Procházková a aktivista pro spolupráci se Srbskem Václav Dvořák. Na Wikipedii naleznete lživý výklad „Operace Spojenecká síla“.
Odkaz na pravděpodobně blokovaný záznam z pietního shromáždění:
https://raptor-tv.cz/pietni-shromazdeni-k-vyroci-agrese…/